Fundacyjny Dom Ronalda McDonalda z myślą o pacjentkach po zabiegu FETO
|Eksperci medyczni działający w ramach Rady Fundacji wspólnie z zespołem Szpitala Klinicznego UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego weryfikują nowe możliwości wsparcia polskich rodzin.
Na terenie kampusu WUM przy ulicy Księcia Trojdena działa od kilku miesięcy wyjątkowe miejsce. To stworzony dzięki wspólnej inicjatywie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Fundacji Ronalda McDonalda prawdziwy dom poza domem dla rodzin małych pacjentów szpitala pediatrycznego. Otoczeni opieką fundacyjnego zespołu bliscy hospitalizowanych dzieci znajdują tu dla siebie miejsce na czas pobytu w szpitalu.
Zespół lekarzy szpitala WUM i Fundacji pracuje aktualnie nad możliwym rozszerzeniem zakresu wsparcia warszawskiego Domu. Nowa inicjatywa dotyczy pacjentek, u których przeprowadzono w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ulicy Żwirki i Wigury 63A wewnątrzmaciczne operacje wrodzonej przepukliny przeponowej u płodu (zabieg FETO). Dom, położony jest na wyciągnięcie ręki od szpitala i, co ważne z punktu widzenia osób korzystających z jego gościnności na dłuższy czas, pobyt w nim jest w 100% bezpłatny. W efekcie wspólnej inicjatywy szpitala WUM i Fundacji dla niektórych pacjentek pobyt w Domu może zacząć się już po samym zabiegu FETO, a nie od momentu porodu. Trwa praktyczna weryfikacja tej idei.
Dom i jego funkcje to jeden ze sposobów realizacji fundacyjnej misji „Aby rodzina mogła być razem”. Tu widać jak idea opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka leczonego w szpitalu działa w praktyce. Budowa Domu była możliwa dzięki wieloletniemu partnerstwu z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz dzięki środkom przekazanym przez darczyńców, firmy i osoby prywatne. Budżet budowy i funkcjonowanie Domu wspierają także darowizny 1% PIT oraz inne inicjatywy Przyjaciół Fundacji. Na przykład zapis testamentowy. Pierwszy jaki Fundacja Ronalda McDonalda otrzymała był przeznaczony właśnie dla Domu.
Dla rodziców dzieci leczonych w Szpitalu Pediatrycznym WUM fundacyjny Dom jest niezmiernie ważny, ponieważ tu leczone są dzieci nie tylko z terenu całej Polski, ale także spoza granic naszego kraju W trudnym okresie choroby dziecka, gdy czas hospitalizacji trwa często miesiącami, Dom daje rodzicom i opiekunom z najdalszych odległości możliwość zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala. Dosłownie po sąsiedzku.
Dom Fundacji Ronalda McDonalda w kampusie WUM to pierwszy Dom w Warszawie, drugi w Polsce. Projektując i budując budynek przy ulicy Księcia Trojdena zespół Fundacji był bogatszy o doświadczenia z Krakowa. Tam od 2015 roku rodziny dzieci leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym znajdują wygodne, bezpieczne miejsce zamieszkania w czasie pobytu na oddziale. Przez ten okres krakowski Dom pomógł ponad 430 rodzinom, a ich opinie doskonale potwierdzają fakt, jak potrzebna jest gościnność, komfort, wsparcie i pomoc ludzi Fundacji. Rodzice z ogromną wdzięcznością przyjmują fakt, że mieszkają w Domu tak długo, jak wymaga leczenie i że jest to w 100% bezpłatne. Nie inaczej jest w Warszawie. Mieszkający w Domu rodzice podkreślają, że nie byłoby ich stać na wielotygodniowy pobyt w hotelu, że szkoda im czasu na długie dojazdy, że to bardzo ważne, mieć gdzie się zatrzymać z zdrowymi dziećmi, rodzeństwem pacjenta. Dom rozwiązuje długą listę problemów.
To, czym różni się warszawski Dom, co decyduje o jego unikalności na tle blisko 400 fundacyjnych Domów na całym świecie to WUMIK – niezależna część o funkcjach przedszkolnych. Dzięki mądremu partnerstwu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to miejsce będzie służyć dzieciom pracowników szpitala i kampusu. WUMIK będzie także pomocą dla tych rodziców, mieszkających w Domu, którzy aby móc być cały czas w szpitalu muszą zadbać tu na miejscu o pozostałe dzieci.
Realizowana razem weryfikacja możliwości zaproszenia pacjentek po zabiegu FETO do korzystania z gościnności Domu to jeden z wielu przykładów, jak budowa takiego miejsca uświadamia skalę nowych potrzeb.
Szpital i Fundację łączy wspólne zrozumienie dla możliwie wszechstronnej realizacji idei nowoczesnej opieki medycznej skoncentrowanej na całej rodzinie.
Dowiedz się więcej:
https://www.frm.org.pl/pl/co-robimy/dom-ronalda-mcdonalda-w-warszawie